26 października 2021

Kreatywne zabawy w domu

1.

Teatrzyk kukiełkowy

Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego. Warto wykorzystać  dziecięce ubrania, gdyż czysta część tkaniny przyda się do zrobienia postaci i rekwizytów teatralnych. Do wykonania kukiełek możemy również wykorzystać stare skarpetki nie do pary. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Proste kukiełki można również wykonać z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby. Najprostsze do wykonania dla dzieci będą postaci namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do patyczka. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki.

Podczas tego rodzaju zabaw pobudzone są następujące procesy:

spostrzegawczość, uwaga, pamięć, wyobraźnia, myślenie. Zabawy te są źródłem ekspresji emocji i uczuć. Dają możliwość wyładowania napięć nerwowych i konfliktów wewnętrznych.

2.

Opowieść ruchowa „Zawody sportowe na polanie”.

Pewnego dnia przedszkolak dowiedział się o zawodach sportowych, które miały odbyć się w na polanie w lesie. Postanowił wziąć w nich udział.

Musiał przejść kamienistą drogę na palcach, przez wysokie trawy potem przechodził po kamieniach przez rwący strumień (marsz wokół pokoju: marsz na palcach, marsz z uniesionymi kolanami, przejście na palcach między rozrzuconymi poduszkami).

Zatrzymał się na łące pełnej kwiatów i rozkoszował się ich zapachem (ćwiczenie oddechowe: wdech nosem, wydech ustami).

Rozglądał się dookoła, widział trawy, kwiaty, drzewa. Naśladował kołyszące się na wietrze trawy, krzewy i drzewa, które dumnie i prosto rosły w górę (krążenia głowy, szyi, wymachy i krążenia rąk, wyciąganie się ku górze, „rośniemy”).

Za łąką była rzeka, którą musiał przepłynąć, aby dostać się na miejsce (wymach rękami do przodu i do tyłu).

Gdy był już bardzo zmęczony pomyślał: O jak fajnie by było pojechać rowerem  (leżenie tyłem - nogi ugięte wykonują ruch rowerowy).

Tuż przed polaną spotkał wielkiego niedźwiedzia i pokłonił mu się.  (siad skrzyżny, ręce – „skrzydełka”, pochylanie się).

Na polanie zebrały się wszystkie leśne zwierzęta i wysłuchały, jakie zadania będą musieli wykonać podczas zawodów. Dzielny przedszkolak postanowił wziąć w nich udział, licząc na to, że zdobędzie pierwsze miejsce i najlepszą nagrodę.

I KONKURENCJA:

Przelanie wody z miski do miski tylko za pomocą rąk.

II KONKURENCJA:

Zrobienie kulki z gazety za pomocą stóp.

III KONKURENCJA:

Dmuchanie kulki z gazety jak najdalej.

Sądzia Pani Sowa ogłosiła:

W naszych zawodach sportowych nie ma przegranych, wszyscy mogą się cieszyć, ponieważ bardzo dobrze wykonały wszystkie zadania.

Każdy zawodnik otrzymał nagrodę. Nagrodą był przepis: Kasza manna - 400 gram i ciepła woda - 150 ml. Choć zamiast bawić się w odważanie możecie masę przygotować na oko. (może to być oko mamy, taty lub dziecka:)). Kaszę wystarczy zalać ciepłą wodą, zagnieść i ewentualnie zbilansować dodatkową wodą lub kaszą

- Co to za dziwna nagroda ? – zapytali wszyscy uczestnicy zawodów.

Pani Sowa rzekła: Pomyśl – połącz – baw się.

Po zawodach pora na wspólną zabawę.

Korzyści dla dziecka z takiej zabawy:

• Dziecko potrafi przyjąć prawidłową pozycje w siadzie i staniu.
  • Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych.
  • Dziecko potrafi podczas zabawy odegrać rolę, posługując się ruchem i gestem.
  • Dziecko współpracuje w grupie ( zachęcamy do wspólnej zabawy z dzieckiem), współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych, odczuwa radość ze wspólnej zabawy .

3.

„Po nitce do kłębka”

Pająk” – zabawa z kłębkiem wełny.

Osoba trzymające kłębek wełny rzuca nim do drugiej osoby wymawiając jego imię, kolejna osoba musi kłębek złapać i odrzucić następnemu dziecku. Gdy pajęczyna będzie utworzona trzeba ją rozplątać w odwrotnej kolejności.

„Nawijanie włóczki na patyczek ” każda osoba dostaje około 1,5 m włóczki, musi je nawinąć na patyczek (ołówek). Następnie rozwija lekko szarpiąc za sznurek i powtarza czynność drugi raz. (można oczywiście czwarty, piąty, szósty.... :) )

Korzyści dla dziecka z tej zabawy:

-rozwijanie sprawności grafomotorycznej

-kształtowanie sprawności manualnej

-doskonalenie umiejętności skupienia uwagi oraz spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej

-doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

-rozluźnianie i kontrolowanie napięcia mięśniowego ręki

-doskonalenie umiejętności właściwego posługiwania się narzędziami pisarskimi