1.
Teatrzyk kukiełkowy
Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego. Warto wykorzystać dziecięce ubrania, gdyż czysta część tkaniny przyda się do zrobienia postaci i rekwizytów teatralnych. Do wykonania kukiełek możemy również wykorzystać stare skarpetki nie do pary. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Proste kukiełki można również wykonać z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby. Najprostsze do wykonania dla dzieci będą postaci namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do patyczka. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki.
Podczas tego rodzaju zabaw pobudzone są następujące procesy:
spostrzegawczość, uwaga, pamięć, wyobraźnia, myślenie. Zabawy te są źródłem ekspresji emocji i uczuć. Dają możliwość wyładowania napięć nerwowych i konfliktów wewnętrznych.
2.
Opowieść ruchowa „Zawody sportowe na polanie”.
Pewnego dnia przedszkolak dowiedział się o zawodach sportowych, które miały odbyć się w na polanie w lesie. Postanowił wziąć w nich udział.
Musiał przejść kamienistą drogę na palcach, przez wysokie trawy potem przechodził po kamieniach przez rwący strumień (marsz wokół pokoju: marsz na palcach, marsz z uniesionymi kolanami, przejście na palcach między rozrzuconymi poduszkami).
Zatrzymał się na łące pełnej kwiatów i rozkoszował się ich zapachem (ćwiczenie oddechowe: wdech nosem, wydech ustami).
Rozglądał się dookoła, widział trawy, kwiaty, drzewa. Naśladował kołyszące się na wietrze trawy, krzewy i drzewa, które dumnie i prosto rosły w górę (krążenia głowy, szyi, wymachy i krążenia rąk, wyciąganie się ku górze, „rośniemy”).
Za łąką była rzeka, którą musiał przepłynąć, aby dostać się na miejsce (wymach rękami do przodu i do tyłu).
Gdy był już bardzo zmęczony pomyślał: O jak fajnie by było pojechać rowerem (leżenie tyłem - nogi ugięte wykonują ruch rowerowy).
Tuż przed polaną spotkał wielkiego niedźwiedzia i pokłonił mu się. (siad skrzyżny, ręce – „skrzydełka”, pochylanie się).
Na polanie zebrały się wszystkie leśne zwierzęta i wysłuchały, jakie zadania będą musieli wykonać podczas zawodów. Dzielny przedszkolak postanowił wziąć w nich udział, licząc na to, że zdobędzie pierwsze miejsce i najlepszą nagrodę.
I KONKURENCJA:
Przelanie wody z miski do miski tylko za pomocą rąk.
II KONKURENCJA:
Zrobienie kulki z gazety za pomocą stóp.
III KONKURENCJA:
Dmuchanie kulki z gazety jak najdalej.
Sądzia Pani Sowa ogłosiła:
W naszych zawodach sportowych nie ma przegranych, wszyscy mogą się cieszyć, ponieważ bardzo dobrze wykonały wszystkie zadania.
Każdy zawodnik otrzymał nagrodę. Nagrodą był przepis: Kasza manna - 400 gram i ciepła woda - 150 ml. Choć zamiast bawić się w odważanie możecie masę przygotować na oko. (może to być oko mamy, taty lub dziecka:)). Kaszę wystarczy zalać ciepłą wodą, zagnieść i ewentualnie zbilansować dodatkową wodą lub kaszą
- Co to za dziwna nagroda ? – zapytali wszyscy uczestnicy zawodów.
Pani Sowa rzekła: Pomyśl – połącz – baw się.
Po zawodach pora na wspólną zabawę.
Korzyści dla dziecka z takiej zabawy:
3.
„Po nitce do kłębka”
„Pająk” – zabawa z kłębkiem wełny.
Osoba trzymające kłębek wełny rzuca nim do drugiej osoby wymawiając jego imię, kolejna osoba musi kłębek złapać i odrzucić następnemu dziecku. Gdy pajęczyna będzie utworzona trzeba ją rozplątać w odwrotnej kolejności.
„Nawijanie włóczki na patyczek ” każda osoba dostaje około 1,5 m włóczki, musi je nawinąć na patyczek (ołówek). Następnie rozwija lekko szarpiąc za sznurek i powtarza czynność drugi raz. (można oczywiście czwarty, piąty, szósty.... :) )
Korzyści dla dziecka z tej zabawy:
-rozwijanie sprawności grafomotorycznej
-kształtowanie sprawności manualnej
-doskonalenie umiejętności skupienia uwagi oraz spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej
-doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-rozluźnianie i kontrolowanie napięcia mięśniowego ręki
-doskonalenie umiejętności właściwego posługiwania się narzędziami pisarskimi
Niepubliczne Przedszkole KROPKA
16-400 Suwałki
ul. Muzyczna 14
przedszkolekropka@wp.pl
725 040 675 - Przedszkole
500 090 972 - Dyrektor Przedszkola
661 285 069 - Wicedyrektor Przedszkola