25 października 2021

Propozycje zajęć do wykonania w domu

Dzień dobry,

W związku z ograniczeniem pracy przedszkola poniżej przedstawiamy kilka propozycji zajęć, które można wykonać z dziećmi w domu:

  • Zabawa z ... praniem

Z poniższych propozycji można wybrać jedną lub kilka wedle uznania

  1. Sortowanie: Niech dziecko posortuje pranie (czyste lub brudne) według następujących kategorii: jasne i ciemne, duże i małe; moje i twoje; koszule, spodnie, piżamy i skarpety.
  2. Niech dziecko spróbuje składać ubrania albo zwijać skarpety. Najpierw trzeba mu w tym pomóc, żeby zrozumiało, jak należy to robić.
  3. Niech dziecko zamknie oczy, włoży rękę do kosza z praniem i wyciągnie jakąś część garderoby, a następnie ją opisze lub spróbuje zgadnąć, co to jest lub do kogo należy.

 

Jakie korzyści z takiej zabawy?

  1. Siła mięśni i koordynacja- te czynności wymagają użycia siły mięśni
  2. Koordynacja w zakresie motoryki dużej- składanie i noszenie prania wymaga sprawnej motoryki dużej
  3. Koordynacja w zakresie motoryki małej- do zwijania skarpet i zapinania guzików podczas składania wypranych rzeczy potrzebne są umiejętności motoryki małej
  4. Umiejętność rozpoznawania- podczas tych zabaw dziecko musi się nauczyć rozpoznawać, dopasowywać i kategoryzować informacje
  5. Bodziec sensoryczny- zabawa z praniem to świetna okazja do dotykania różnych faktur, ćwiczenia zmysłu równowagi oraz układu proprioceptywnego, na przykład kiedy dziecko niesie kosz pełen prania.

 

  • Nakrywanie do stołu
  1. Rodzic i dziecko układają na stole kawałki kolorowego papieru (wielkości podkładek pod talerze) i nakrywają do obiadu (nóż, widelec, talerz, itp.)
  2. Czarnym markerem narysujcie na papierze ułożenie poszczególnych elementów, by ułatwić dziecku zadanie. Przygotujcie nakrycie dla każdego członka rodziny. Każdy arkusz papieru podpiszcie odpowiednim imieniem. 
  3. Podpowiadaj dziecku, pytając: "Ile osób będzie dzisiaj na obiedzie/ kolacji?". Jeśli dziecko ma problem z odpowiedzią, pomóż mu policzyć osoby. Niech dziecko dopasuje liczbę osób do liczny nakryć, a następnie ułoży odpowiednią tackę dla każdego członka rodziny.
  4. Powiedz dziecku, co będzie na obiad/ kolację, a potem zapytaj, co jego zdaniem powinno znaleźć się na stole: "Czym powinniśmy zjeść zupę?", "Czy potrzebuje noży do zjedzenia kanapek?"
  5. Potem niech dziecko nakryje do stołu.

 

Jakie korzyści z takiej zabawy?

  1. Ćwiczenie codziennych czynności- sygnały wzrokowe w trakcie tej zabawy stanowią swego rodzaju mapę nakrywania do stołu, dzięki czemu dziecko zyskuje punkt wyjścia do wykonywania tej codziennej czynności
  2. Umiejętności wzrokowo- przestrzenne- dziecko musi rozumieć przestrzenne właściwości obiektu, by dopasować go do miejsca na podkładce- niemal tak samo jak w przypadku puzzli o nieregularnych kształtach.

 

  • Zabawa tematyczna (np. w dom, w przedszkole, fryzjera, itp.)
  1.  Niech dziecko powie, w co chciałoby się pobawić z Rodzicem. 
  2. Przygotujcie zabawki lub rekwizyty potrzebne do zabawy.

 

Jakie korzyści z takiej zabawy?

  1. Nauka właściwych zachowań w społeczeństwie- podczas zabawy możemy pokazywać dziecku, jak należy się wdanej sytuacji zachować, aranżować dane sytuacje, aby uczyć dzieci właściwej reakcji na daną sytuację.
  2. Wzmacnianie więzi między rodzicami, a dzieckiem.
  3. Wzbogaca słownik dziecka oraz rozwija umiejętność komunikacyjne i związane z prowadzeniem dialogów
  4. Rozwijają wyobraźnię
  5. Wdrażają do dostosowywania się regułom obowiązującym w grupie społecznej.

 

Niepubliczne Przedszkole KROPKA

16-400 Suwałki

ul. Muzyczna 14

przedszkolekropka@wp.pl

725 040 675 - Przedszkole

500 090 972 - Dyrektor Przedszkola

661 285 069 - Wicedyrektor Przedszkola

Social Media